Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Ruža je jedným z najobľúbenejších kvetov. Je symbolom lásky, zdravia, krásy a mladosti. Na svete je známych viac ako 250 druhov ruží a niektoré z nich tu nie sú len na okrasu. Jednou zo svetovo najznámejších odrôd je ruža damascénska. Krásne vonia a obsahuje esenciálne silice, ktoré majú rôzne terapeutické a relaxačné účinky. Prezradíme vám, čo všetko toto "tekuté zlato" v sebe skrýva.

 

lupienky ruže damascénskej

 

Jedna ruža, tri názvy

 

Rosa damascena, ruža damascénska, alebo ruža damašská. Je jedno, ktorý názov použijete. Ruža je stále rovnaká. Je jednou zo štyroch druhov olejnatých ruží. Z jej okvetných lístkov (lupeňov) sa vyrába ružový olej najvyššej kvality. Má za sebou bohatú históriu. Používal sa pri rôznych spoločenských a náboženských ceremóniách a pri mumifikácii. Vďaka svojim blahodárnym účinkom patrí medzi najcennejšie rastliny sveta. V minulosti mala takú hodnotu, že sa používala aj ako platidlo.

 

Bude vás zaujímať: Kolostrum. Biologické zlato na podporu imunitného systému

 

Vyšľachtená bola pravdepodobne v staroveku na Blízkom východe Peržanmi, ktorí ju pokladali za posvätnú a liečivú. Pestovala sa aj v starovekom Grécku a Ríme. Do Európy ju v 12. – 13. storočí priniesli Križiaci. Jej priamym predchodcom je ruža galská (Rosa gallica). Damašskej ruži sa dnes najviac darí v Bulharsku, v dnešnom Údolí ruží, kde sa pestuje už od 16. storočia. Od 19. storočia je Bulharsko jednou z najvplyvnejších krajín zameraných na pestovanie ruže damašskej a tvorby ružového oleja. Údolie ruží sa nachádza blízko mesta Kazanlak, ktoré sa nachádza asi 200 km východne od Sofie. Mohli ste o nej počuť aj ako o "kazanlackej ruži“. Pre svoje liečivé vlastnosti sa pestovala aj v záhradách kláštorov. Okrem Bulharska sa dnes vo veľkej miere pestuje v Turecku, Iráne a Maroku.

 

ruža damascénska na kre

 

Ako vyzerá ruža damascénska?

 

Ruža damašská rastie v cca 2 metre vysokých kroch s oblúkovitým vzrastom s hustými ostnatými výhonmi. Má svetlozelené 5 početné listy, ktoré sú na spodnej strane jemne chlpaté. Ker po zakvitnutí zdobia drobné plné ploché kvety. Vyrastajú na konci výhonov vo viacpočetných skupinkách, na tenkých stonkách. Váha kvetu ich ťahá dole, preto ľahko prevísajú. Majú výrazne sladkú, až opojnú vôňu. Po odkvitnutí vznikajú červené šípky, ktoré majú tvar fľaše.

 

Od lupeňa k esenciálnemu oleju

 

Na výrobu 1 kg ružového esenciálneho oleja sa spotrebuje 3 až 5 ton lupeňov ruží. Najviac oleja lupene ruží esenciálny olej z ruže damašskejobsahujú ráno. Počas dňa sa z nich pomaly odparí. Lupene treba zbierať vtedy, keď ho majú najviac. Ručný zber a veľká spotreba lupeňov na malé množstvo oleja sa odzrkadľuje na jeho vysokej cene. Ružový olej vzniká destiláciou a tvorí ho viac ako 270 rôznych zlúčenín, ktoré pôsobia harmonicky a ich výsledkom sú jeho terapeutické a aromatické vlastnosti. Základnými zložkami bulharského ružového oleja sú zlúčeniny fenyl etylalkohol, citronelol, geraniol a nerol. Silná koncentrácia silíc v esenciálnom oleji z ruže damašskej môže vyvolať alergickú reakciu.

 

Prečítajte si: Esenciálne oleje a (skoro) všetko, čo by ste o nich mali vedieť

 

Sila ruže damašskej sa neskrýva len v oleji

 

Ružová voda je vedľajším produktom destilácie ružového oleja. Obsahuje vo vode rozpustné prchavé a vonné bio ružová voda látky. Je určená najmä na vonkajšie použitie a je vhodná pre všetky typy pleti. Citlivú, ekzematickú, problematickú, zmiešanú, suchú aj zrelú pleť. Upokojuje zapálenú pokožku, zmierňuje svrbenie pokožky a akné a omladzuje pleť.

ružový olejDestiláciou vzniká najkvalitnejší a najsilnejší ružový olej, ktorý treba pred použitím pre silnú koncentráciu riediť. Menej kvalitný ružový olej vzniká maceráciou, pri ktorej sa lupene ruže na niekoľko týždňov naložia do kvalitného za studena lisovaného slnečnicového, jojobového alebo arganového oleja. Do macerátu postupne preniknú všetky účinné látky vrátane typickej vône ruže damašskej a je cenovo oveľa prístupnejší. Z lupeňov sa vyrába aj ružový vosk.

 

ružová voda a kvapka

 

Rosa damascena a jej stáročiami overené účinky

 

Tento prírodný elixír, ktorému sa hovorí aj „tekuté zlato“ má výraznú vôňu a obsahuje kombináciu minerálov, vitamínov a antioxidantov, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Olej z ruže damašskej je súčasťou mnohých kozmetických produktov a parfumov, pretože:

 

- upokojuje. V aromaterapii a fytoterapii bojuje proti stresu, úzkosti, pretože znižuje hladinu kortizolu

- hydratuje pokožku. Pri jeho pravidelnom používaní je pokožka jemná

- obnovuje bunky

- obsahuje množstvo vitamínu C, má silný antioxidačný účinok a bojuje proti voľným radikálom

- je dôležitým katalyzátorom pre tvorbu kolagénu, ktorý spomaľuje starnutie

- zlepšuje spánok

- zmierňuje artritídu

- má antibakteriálne, protizápalové účinky

- uvoľňuje svalové kŕče

- ľudová medicína ju používa na liečbu rôznych ochorení (chronická bronchitída, astma, zápal hrdla, kašeľ, kožné a tráviace problémy, ošetrenie drobných rán, infekcie)

- zmierňuje menštruačné bolestí a problémy vznikajúce v menopauze

- inhalácia ružového oleja môže zmierniť bolesti hlavy, migrény niektoré alergie

- spríjemňuje a podporuje meditáciu

- pomáha navodiť romantickú atmosféru a pôsobí ako afrodiziakum

 

Odporúčame: Podbeľ liečivý (Tussilago Farfara) a jeho účinky

 

Ruže a ich miesto v gastronómii

 

Patrí medzi tzv. jedlé kvety. Lupene ruží sa nakladajú do cukru a pridávajú sa na ochutenie dezertov a marcipánu, pečiva, nápojov, omáčok, šalátov, predkrmov a hlavných jedál. 

 

Nechajte sa zlákať jej podmanivou vôňou a účinkami, ktoré pohladia telo aj ducha.

 

zdroj: pixabay.com