Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Mango, ovocie, ktoré dnes zaraďujeme medzi superpotraviny, v Indii poznali už pred viac ako 4000 rokmi. Je plodom mangovníka indického. Tento národný strom je tam dodnes symbolom moci a lásky. Za pevnou viacfarebnou červeno, žlto, oranžovo, zelenou šupkou sa skrýva sladká, šťavnatá oranžovo žltá dužina lahodnej chuti s veľkou kôstkou uprostred.

exotické ovocie mango

Sladké, šťavnaté ovocie lahodnej chuti v sebe skrýva veľa tajomstiev, ktoré môžete využiť vo svoj prospech. V nasledujúcich riadkoch vám ich niekoľko prezradíme.  

Mango a bohatstvo, ktoré v sebe skrýva

Tropické ovocie rôznej veľkosti obsahuje veľa vitamínov, minerálov, stopových prvkov a antioxidantov, a aby toho nebolo málo, má výborné hydratačné účinky. Zistiť o mangu úplne všetko sa nám pravdepodobne nepodarilo. Jeho zloženie je naozaj veľmi pestré. Posúďte sami:  

- vitamín C a to až polovicu dennej dávky, ktorú pre bezproblémový chod nášho organizmu potrebujeme. Vitamín C upravuje hladinu cholesterolu a tým znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. V mangu ešte aj dobre chutí 

- nedostatok vitamínu A vám prezradí suchá, až šupinatá pokožka. Urýchľuje regeneráciu pleti, darí sa mu v boji proti lupinám a vlasom dodáva neodolateľný lesk. Okrem toho, zlepšuje zrak, zabraňuje šeroslepote a suchému oku

- vitamín E a betakarotén patria medzi najsilnejšie antioxidanty. Pomáhajú v boji proti voľným radikálom, ktoré majú na svedomí predčasné starnutie pleti. Vitamín E urýchľuje rast vlasov a podporuje sexuálnu túžbu, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Vedeli ste o tom? 

- betakarotén je karotenoid, farebný pigment s fotoprotektívnym účinkom. Chráni telo pred spálením, ale treba ho užívať dlhodobo. Minimálne 10 týždňov. Inak sa očakávaný účinok nedostaví. Ide o provitamín vitamínu  A. Telo si z neho vitamín A vytvára samé. Keď ho nepotrebuje, jednoducho ho z tela vyplaví. 

- vitamín K a vápnik. Kombinácia, ktorá nám pomáha udržať silné a zdravé kosti. Ich nedostatok spôsobuje osteoporózu

- niektoré vitamíny skupiny B. Niacín (vitamín B3) podporuje nervy a spánok. Kyselina pantoténová (vitamín B5) zlepšuje kvalitu kože, vlasov a nechtov. Nedostatok Pyridoxínu (vitamín B6) spôsobuje poruchy krvného obehu a znižuje koncentráciu. Najviac Pyridoxínu telo spotrebuje v stresových situáciách. Nedostatok vitamínov skupiny B spôsobuje nervozitu, stres a nespavosť

- horčík potrebuje najmä srdce a svaly

- zinok zlepšuje zrak, spevňuje vlasy a väzivové tkanivo. Podporuje činnosť žliaz, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Pozitívne ovplyvňuje plodnosť mužov a žien

- mangán spolu s vitamínom B5 potrebujú kožné a vlasové pigmenty. Podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žľazy

- meď sfarbuje pokožku do hneda. Bunkám ľudského tela zabezpečuje energiu a podieľa sa na produkcii hormónov

- nedostatok železa spôsobuje anémiu. Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa. Mango obsahuje aj železo aj vitamín C a tým pomáha predísť tomuto ochoreniu

Mango a jeho výhody a nevýhody

Posilňuje obranyschopnosť organizmu a pomáha predchádzať prechladnutiu a rôznym infekciám. Má vysoký obsah vody, cukru a vlákniny. Podporuje trávenie, ale keď to s ním preženiete a zapijete ho vodou, prihlásia sa bolesti brucha a kŕče. 

 

Náš tip: Je vynikajúce do šalátov, zákuskov, smoothie, zmrzlín, sorbetov, mango lassi

očistené mango nôž

Exotické ovocie, ktoré dozreje aj doma

Farba manga vás pri kúpe nemusí zaujímať. Zbierajú sa zelené. Inak by sa až k nám nedostali. Dozrievajú cestou a pomôcť dozrieť mu môžete aj doma. Nechajte ho pár dní pri izbovej teplote. Tvrdé zelené mango sa zmení na mäkké, sladké a voňavé ovocie. Presne také, aké si ho predstavujete. V obchode ho poriadne prehmatajte. Nemalo by byť príliš tvrdé, ale ani veľmi mäkké. Aj napriek hrubej šupke sa z neho má šíriť príjemná ovocná aróma. Kúpite ho aj v sušenej forme

 

Bude vás zaujímať: Púpavový med a jeho účinky

Nemusíte ho zjesť naraz! 

Keď celé mango na večeru neskonzumujete, uložte ho do chladničky. Nenechávajte ho v nej dlho. Aby nestratilo svoju silu. V chladničke vydrží dlhšie, keď ho nakrájajte na menšie kúsky a vložte do vzduchotesnej nádoby. V mrazničke si zachová všetko svoje bohatstvo a vydrží v nej aj pol roka, ale načo by ste ho tam odkladali, keď si vždy môžete kúpiť čerstvé. 

 

Dostať sa k dužine je také jednoduché 

K dužine manga sa dostanete dvoma spôsobmi. Ošúpete ho nožom alebo dužinu vydlabete lyžičkou. Vyberte si spôsob, ktorý je pre vás jednoduchší. Mango obsahuje veľa mastných kyselín. Pre manipuláciou s ním ho dajte schladiť do chladničky. Bude sa vám s ním pracovať lepšie. 

 

NÁŠ TIP: Mango pomáha s regeneráciou pleti a vlasov. Zmiešajte potrebné množstvo dužiny manga s lyžicou olivového oleja, naneste si masku na tvár a nechajte ju aspoň 15 minút pôsobiť. Masku dôkladne umyte a odhaľte hydratovanú a sviežu pleť. Mango ste kúpili veľké, dužiny je dosť. Pridajte k nej lyžicu bieleho jogurtu a dva žĺtky. Vzniknutú zmes rovnomerne naneste na vlasy. Po 30 minútach ich poriadne umyte. Vlasová kúra z manga skrotí aj ten najneposlušnejší vlas. 

Mini lekcia z biológie na záver 

Toto tropické ovocie rodu Mangifera pochádza z oblasti Himalájí. Z Himalájí sa dostalo do Barmy, Malajzie a Číny. Postupne sa dostalo do celého sveta. Jeho najväčším producentom je India. Mango rastie na zelenom strome Mangovníka indického. Dorastá až do výšky 12 a viac metrov. Niekde som sa dočítala, že vyrastie až do výšky 30 metrov. Možno aj na taký Mangovník indický niekde natrafíte. Vo vhodných podmienkach rastie aj sto rokov. 

 

mango na strome. plod aj vták

 

tmavo zelené úzke listy, ktoré vyrastajú v zhlukoch. Mladé listy sú sfarbené do červena, postupne sa ich farba mení na zelenú. Kvet vyrastá na konci vetvičiek. Tvorí ho množstvo drobných samčích a obojpohlavných kvietočkov. Z kvietočkov vzniká len niekoľko plodov ľadvinového tvaru. V každom plode sa skrýva veľká plochá kôstka. Jeden plod môže vážiť 15 až 750 gramov. Jeho dĺžka sa pohybuje od 5 do 15 cm a šírka môže mať 4 až 10 cm. 

Prečítajte si aj: Neobyčajná ruža damascénska

Prvé plody sa na strome objavia až po 4 rokoch. Z 10 ročného stromu pestovatelia oberú 200 až 400 plodov. Ovocie na strome dozrieva 4 mesiace. Plody sa zo stromu odoberajú v rukaviciach a z vetvičky sa trhajú so stopkou. V stopke sú pomerne silné kyseliny. Také silné, že dokážu rozleptť pokožku. Mango zasiahnuté miazgou sa pred vývozom opláchne, aby do našich supermarketov prišlo s neporušenou šupkou. 

 

Vedeli ste, že mango spolu s kešu orieškami a pistáciami patrí do čeľade obličkovcovité? Ani ja nie. Ich podobnosť je čisto náhodná.

 

FIGU ACTIVE SUMMER KOKTAIL MANGOKúpila som mango. Chcem vyskúšať domáce mago lassi. Je príliš tvrdé a zelené. Zatiaľ. Iné v obchode nemali. Musí dozrieť. S receptom a výsledkom sa podelím neskôr. Keď sa vám nechce čakať, vyskúšajte mango lassi z dielne LR Health & Beauty a prezraďte nám, ako vám chutí.