Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Malú hnedú fľaštičku s esenciálnym olejom berieme do ruky najmä preto, aby sme jeho príjemnou vôňou prevoňali celý byt. Ich vôňa vám často zlepší náladu, dodá energiu a na svet sa začnete usmievať, ani neviete prečo. Esenciálne oleje v sebe skrývajú tajomstvá, o ktorých by ste mali vedieť. Poďme ich spolu postupne odhaliť. 

bylinky v maziariku

Mierne odborný úvod 

 

Esenciálne (éterické) oleje sú prchavé kvapaliny rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou. Prchavé znamená, že sa na rozdiel od klasických rastlinných olejov na vzduchu úplne odparia. Tvoria ich zmesi rôznych lipofilných sekundárnych metabolitov rastlín. Ich vôňu a biologické a farmakologické účinky vyvoláva aktivita rôznych zložiek, napr. monoterpénov, monoterpenolov, monoterpénketónov, seskviterpénov, seskviterpenolov, seskviterpén ketónov, esterov, aldehydov, fenolov, fenylesterov a pod. Charakteristikou som sa inšpirovala na wikipédii. Príliš veľa múdrych slov na jeden odsek, ale musí to byť. Malé hnedé fľaštičky obsahujú tekutiny s rôznymi pozitívnymi účinkami, ktoré podporujú telo aj ducha, práve vďaka nim.

 

Prečo doTERRA, keď na trhu je toľko lacnejších esenciálnych olejov?

 

Esenciálne oleje doTERRAkvalitné, silné a čisté. Na výsadbu rastlín, z ktorých sú spracované, sa používajú len tie najlepšie rastliny od pestovateľov z viac ako 40 krajín. Pestovatelia poznajú pôvodné rastliny, miestnu klímu a poveternostné podmienky. Majú bohaté skúsenosti a dobre vedia, čo kedy a ktorá rastlinka potrebuje. DoTERRA takýmto štýlom podporuje prácu na vidieku a lokálnych farmárov a zároveň starostlivo dohliada na výsadbu, pestovanie a konečné spracovanie rastlín s dôrazom na detail a zachovanie jemného chemického profilu, aby v olejoch zachovala čo najsilnejšiu arómu a terapeutický prínos. Esenciálne oleje ľudia používajú tisícky rokov. Poznali ich starí Číňania, Gréci, Rimania aj Egypťania. doTERRA esenciálne oleje produkuje vďaka kvalitnému vybaveniu a odhodlaniu vyrábať a ľuďom do každej domácnosti prinášať len to najlepšie.

Vyskúšala som balíček pre začiatočníkov, ktorý obsahuje oleje levanduľa citrón mäta pieporná. Dočítala som sa, že táto kombinácia pomáha pri sennej nádche a našla som veľa pozitívnych reakcií práve na túto značku, tak som to chcela vyskúšať. Esenciálnymi olejmi som sa nestretla prvý krát, ale tieto sú prvé, ktorých vôňa ma nedráždila a naozaj som ich cítila. Do difúzera dávam 1 - 2 kvapky z každej fľaštičky. Vôňa je príjemná a taká silná, že máte pocit, wellness máte doma. Esenciálne oleje doTERRA sú prchavé, ale vo vzduchu ich naozaj cítiť.

V ponuke nájdete samostatné esenciálne oleje a zmesi esenciálnych olejov. Začnite so samostatnými olejmi. Pokojne aj preto, že sa vám vôňa oleja jednoducho páči. Do riešenia fyzických a psychických problémov ich zapojíte, až keď sa s nimi trochu zoznámite.

 

Bude vás zaujímať: Zázrak z prírody, o ktorom musíte vedieť

 

Vplyv esenciálnych olejov na ľudský organizmus

 

Esenciálne oleje pomôžu vytvoriť atmosféru, v ktorej sa príjemne uvoľníte. Zameriate sa na ich arómu a na chvíľu zabudnete na okolitý svet a prídete na iné myšlienky. V relaxačných účinkoch éterických olejov máme jasno, ale to nie je všetko, čo dokážu. Naše čuchové bunky dokáže rozlíšiť približne 10- tisíc rôznych vôní. Každý olej má jedinečnú vôňu a rôzne vlastnosti. Esenciálne oleje

 • uvoľňujú psychické napätie a stres
 • podporujú myslenie
 • pomáhajú pri respiračných ťažkostiach
 • odpudzujú hmyz (slúžia ako repelent)
 • zlepšujú hojenie nekrvácavých rán
 • zmierňujú zápalové a mykotické ochorenia pokožky
 • zlepšujú cirkuláciu krvi a stimulujú svaly
 • znižujú bolesti hlavy, migrény a kŕče
 • zlepšujú flexibilitu a pohyblivosť
 • stimulujú lymfatický systém, uvoľňujú toxíny a posilňujú imunitný systém

esenciálne oleje a domíci wellness

Spôsoby aplikácie esenciálnych olejov

 

Difúzia (inhalácia) rozptyľuje esenciálne oleje vo vzduchu. Niektoré povzbudzujú a nabádajú k aktivite, iné naopak upokojujú. Je len na vás, aký olej si vyberiete. Ich rozptýlenie v priestore čistí vzduch a zbavuje ho nepríjemných pachov a rôznych mikroorganizmov. Difúzery oleje nezahrievajú a nemenia ich chemickú štruktúru.

Pri jednoduchom odparovaní sa esenciálny olej uvoľňuje pôsobením tepla. Silný koncentrát nepoužívajte. Mohol by vám ublížiť. Olej sa vo vode nerozpúšťa. Rozrieďte ho v soli alebo mlieku a do vody, nad ktorou sa naparujete ho pridávajte postupne. Nezabudnite zatvoriť oči a dýchať zhlboka a pomaly. Pri citlivej pokožke sa naparovaniu radšej vyhnite. Esenciálne oleje sú silné a aj keď ich zriedite, môžu pokožke ublížiť.

Najlepšie sa molekuly esenciálnych olejov v prostredí rozprúdia vďaka ultrazvukovej difúzii. Kvapky esenciálneho oleja pridáte do zásobníka vody. Difúzer ich pomocou ultrazvukových vĺn premiešava a vypúšťa do prostredia. Ultrazvuková difúzia je najlepšia, ale počiatočné náklady sú pri nej najvyššie.

Aromaterapeutické kúpele spájajú aplikáciu esenciálnych olejov na pokožku s difúziou. Aj tu treba olej rozriediť. Soľ a plnotučné mlieko sú ako základ na riedenie najlepšie, ale rozriediť ich môžete aj v sprchovacom géle, pene do kúpeľa a šampóne. Do jednej lyžice pridajte 5 – 20 kvapiek oleja, rozmiešajte vo vode a aromatický kúpeľ je na svete. Esenciálny olej zo škorice a klinčekov sa do kúpeľa nepridáva. Môžete ich zriediť aj v rastlinnom oleji, ale počítajte s tým, že vám ostane mastná vaňa a môže sa vám v nej šmýkať. Úrazy radšej nebudeme privolávať. Zvýšte esenciálnym olejom účinok čistiacich a pracích prostriedkov. Dezinfikujú a pôsobia proti rôznym mikroorganizmom.

Na atomizáciu potrebujete rozprašovač. Ten pomocou stlačeného vzduchu dostane esenciálny olej do prostredia vo vysokej koncentrácii, ale spotrebujete oveľa viac esenciálneho oleja, ako v predchádzajúcich prípadoch.

Esenciálne oleje môžete aplikovať aj lokálne. Upokojujú a zlepšujú regeneráciu, preto sa často používajú pri masážach a kozmetických procedúrach. Slúžia aj ako prírodná dezinfekcia. Svojim molekulárnym zložením pripomínajú zloženie nášho tela, rýchlo sa vstrebávajú, dostávajú sa do krvi a pozitívne ovplyvňujú chod celého organizmu.

esenciálne oleje ako príchuť do varenia a pečenia

Pridajte esenciálne oleje do varenia a pečenia a dovoľte im pôsobiť na vaše telo aj zvnútra. Mnohé majú antioxidačné účinky, pôsobia protizápalovo a pozitívne ovplyvňujú trávenie. Predtým, ako si stravu esenciálnym olejom spestrite si overte, či je naozaj vhodný aj na vnútorné použitie. Výnimky (občas) potvrdzujú pravidlo. Vnútorné použitie esenciálnych olejov je jednou z najkontroverznejších tém aromaterapie. Doteraz nie je celkom jasné, ako metabolizujú a čo na ne hovorí sliznica žalúdka a pečeň a môžu dráždiť sliznicu úst a hrdla. Pri perorálnom užívaní treba dobre poznať vlastnosti a účinky jednotlivých esenciálnych olejov a ich špecifiká starostlivo posúdiť. Je lepšie, keď sa v tomto prípade zveríte do rúk skúseného aromaterapeuta. Užívanie esenciálnych olejov je inak jednoduché a rýchlo sa s nimi skamarátite.

Pri aplikácii esenciálnych olejov sa vyhnite očiam, ušiam a otvoreným ranám. Na pokožku ich aplikujte rozriedené v rastlinnom oleji. Olivový alebo slnečnicový doma určite máte. Neriedené esenciálne oleje organizmus nedokáže spracovať, pokožka pri silnej koncentrácii trpí a olej neprinesie predpokladané účinky. Práve naopak. Môže poškodiť aj hlbšie vrstvy kože. Riedené esenciálne oleje sa dostanú aj do hlbších vrstiev kože a krvného obehu. Aplikujte ich na miesta, kde pulz srdca cítiť najviac (zápästie, spánky). Tepny sú na týchto miestach k pokožke najbližšie a účinok oleja sa do krvného riečišťa dostane oveľa skôr.

 

Esenciálne oleje podľa vôní od A po Z

 

 • bylinné (eucalyptus, Tea Tree)
 • citrusové (citrón, pomaranč, mandarínka, grapefruit, citrónová tráva)
 • drevité (borovica, sandalové drevo)
 • korenisté (muškátový oriešok, klinčeky, škorica)
 • kvetinové (levanduľa, jasmine)
 • mätové (peppermint, spearmint)
 • orientálne (ďumbier)
 • trávne (majorán, bazalka)
 • zemité (vetiver, pačuli)

kombinácia bylín na vytvorenie esenciálnych zmesí

Kombinácia esenciálnych olejov a tvorba esenciálnych zmesí

 

Účinok esenciálnych olejov sa dá znásobiť ich kombináciou. Treba len vedieť, čo s čím kombinovať áno a čo naopak, nie. Jednoduchšie je používať hotové namiešané zmesi esenciálnych olejov. Podľa toho, ako rýchlo sa esenciálne oleje odparujú, rozdeľujeme ich na vysoké, stredné a nízke tóny. Keď miešanie olejov chcete vyskúšať, začnite spojením 3 olejov. Jeden s vysokým, druhý so stredným a tretí s nízkym tónom. Ich vôňa a účinok budú trvácnejšie.

Vysoké tóny sa odparujú rýchlo a sú hlavou zmesí esenciálnych olejov. Patrí tu pomaranč, mäta pieporná, čierne korenie, bergamot, limetka, tangerinka, citrón, grapefruit, eukalyptus, citrónová tráva.

Stredné tóny sú srdcom zmesí esenciálnych olejov a odparujú sa pomalšie ako vysoké tóny. K stredným tónom zaraďujeme: ružu, ďumbier, geránium, čajovnik (Tea tree), škorica, borievka, klinček, ylang ylang, jazmín, levanduľa, rozmarín.

Medzi nízke tóny, ktoré tvoria bázu a odparujú sa veľmi pomaly zaraďujeme: muškátový orech, santálové a cédrové drevo, vetiver, patchouli, kadidlo.

 

Dobre sa o ne starajte, aby vydržali čo najdlhšie

 

Éterické oleje skladujte na tmavom a chladnom mieste. Jednou zo známok kvality je aj uskladňovanie oleja v tmavých, neprehľadných sklenených fľaštičkách, aby sa k nemu nedostali slnečné lúče a nedochádzalo k polymerizácii (spájaní) molekúl do väčších celkov. Veľké molekuly sa neodparujú, strácajú vôňu, nedokážu preniknúť cez sliznice a dostať sa do krvného riečišťa a strácajú svoju silu.

Fľaštičku s esenciálnym olejom hneď po použití poriadne zatvorte. Ani so vzduchom sa nekamarátia. Pri ich stretnutí dochádza k oxidácii a molekuly oleja na seba naviažu atómy kyslíka, čím sa zmení ich zloženie a olej stráca svoje účinky. 

 

Prečítaj si: I am a real man. A čo Ty? 

 

obrázky: pixabay.com