Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Bunky sú základnou stavebnou a funkčnou jednotkou každého organizmu. Voľným okom ich nevidíme, ale od ich správnej funkcie závisí celý náš život. Keď sú bunky v dobrej kondícii, odzrkadlí sa to na celom našom organizme. negatívne sa na nich môže podpísať stres, zlá životospráva, nedostatok pohybu a prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Aj tá najmenšia bunka ľudského tela si zaslúži našu pozornosť. 

 

bunka

 

Základná stavebná a funkčná jednotka organizmov

 

Predstaviť bunku v niekoľkých vetách je nemožné. Voľným okom ich nevidíme, ale prebiehajú v nich životne dôležité procesy, o ktorých by sme mali vedieť. Základná stavebná a funkčná jednotka organizmov - bunka. Zoznámte sa. 

Bunka vznikla pred 3,6 – 3,8 miliardami rokov a má všetky základné vlastnosti života. Charakteristiku bunky ako základnej stavebnej a funkčnej jednotky organizmov prvýkrát použil český fyziológ Jan Evangelista Purkyně na zjazde nemeckých lekárov a prírodovedcov v Prahe v roku 1837. Odvtedy sa ňou oháňa každý. Bunka môže fungovať ako samostatný (jednobunkový) organizmus, ale môže byť len časťou celku a samostatne fungovať nedokáže (mnohobunkový organizmus).

 

Stavba a typy a delenie buniek

 

Bunky jednotlivých živých organizmov sú rôzne. Líšia sa veľkosťou, tvarom, stavbou a funkčnosťou. Na povrchu každej bunky je bunková stena, ktorá vďaka pórom púšťa bunke potrebné látky z vonkajšieho prostredia. Je to pevný obal, ktorý ju chráni pred vonkajšími vplyvmi a určuje tvar bunky. Vnútro bunky tvorí aktívna živá hmota, protoplazma. Obsahuje cytoplazmu, ktorú tvorí 75 – 80 % vody a všetky organely, drobné orgány buniek s konkrétnou funkciou. Cytoplazma umožňuje transport látok a prebiehajú v nej dôležité metabolické procesy. Ohraničuje a izoluje ju cytoplazmatická membrána. V jadre bunky je karyoplazma ohraničená jadrovou membránou. Obsahuje jadierko a chromozómy, ale aj nukleotidy potrebné na stavbu DNA a enzýmy, ktoré riadia biochemické pochody v jadre. 

 

Nenechajte si újsť: Esenciálne oleje a (skoro) všetko, čo by ste o nich mali vedieť

 

Poznáme dva základné typy buniek. Prokaryotické a eukaryotické. Prokaryotické predstavujú prvú formu života na zemi a nemajú jadro. Sú jednoduchšie a menšie ako eukaryotické bunky. DNA tejto bunky tvorí kruhový chromozóm, ktorý je v priamom kontakte s cytoplazmou. Povrch bunky tvoria bičíky a pili vyrobené z proteínov. Bunkám umožňujú pohyb a komunikáciu. 

Eukaryotické bunky sú zložitejšie štruktúrované a väčšie (niekedy až 1000 krát väčšie ako prokaryotické), ale čo je dôležitejšie, obsahujú membránové organely (mitochondrie, endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát, lyzozómy) a bunkové jadro s jadrovou DNA. 

Všetky bunky sú schopné premeny bielkovín, rozmnožovania, stálej látkovej a energetickej výmeny. Vírusy to nedokážu. Sú to nebunkové organizmy, ktoré sa môžu reprodukovať iba vo vnútri živej bunky.  

Bunky prijímajú látky potrebné na tvorbu energie (tuky, cukry), stavbu (bielkoviny, cukry), riadenie bunkovej činnosti (enzýmy, hormóny, bielkoviny) a metabolizmus (vitamíny, voda, ióny). Bunka vylučuje to, čo nepotrebuje (CO2, močovina), to, čo potrebujú iné bunky (hormóny, vitamíny, enzýmy) a protilátky. 

 

Prečítajte si aj: Obezita nie je len o kilogramoch navyše

 

Jednotlivé bunky sa v tele špecializujú na určité funkcie a na základe toho sa spájajú do celkov a vytvárajú tkanivá a pletivá. Ich základný tvar je guľovitý, ale nie je to podmienkou. Prispôsobuje sa funkcii a miestu, ktoré v organizme zaberá. V živočíšnom tele sa nachádzajú bunky rôznych veľkostí a tvarov. V ľudskom organizme rozlišujeme nervové a svalové bunky, bunky epitelu a spojiva a krvné elementy. 

 

delenie buniek

 

Bunky sa rozmnožujú delením. Prokaryotycké amitózou, čiže škrtením bez vytvárania chromozómov a  rovnomernéno rozdelenia genetickej informácie. Mitóza a meióza sa vyskytuje pri eukaryotických bunkách. Pri mitóze dochádza k deleniu bunkového jadra, rovnomernému odovzdaniu genetickej informácie dcérskym bunkám a zachovaniu pôvodného počtu chromozómov. Pri meióze dochádza k dvom po sebe nasledujúcim deleniam, pri čom dochádza k vzniku 4 buniek. Zabezpečuje redukciu počtu chromozómov v dcérskych bunkách na polovicu. Takto vznikajú pohlavné bunky (gaméty).

Živá bunka je nositeľom všetkých životných procesov a tvorí ju množstvo chemických zlúčenín, ktorých základom sú aj chemické prvky prítomné v neživej prírode. Chemické zloženie buniek záleží od ich druhu, veľkosti a veku. Ľudské telo tvorí cca 37,2 bilióna buniek, ktoré musia spolu dokonale spolupracovať. Bunky jednotlivých tkanív pre správny chod potrebujú živiny, vitamíny a minerálne látky v rôznom pomere. Zistiť, ktorej čo a kedy chýba je nemožné. Bunku za bunkou vám počas dňa pomôže ochrániť novinka LR Health & Beauty z radu LIFETAKT CELL ESSENCE, ktoré bunkám doplní potrebné živiny, energiu a regeneráciu v správnom čase

 

CELL ESSENCE chráni bunku za bunkou

 

cell essence balíček produktov

 

CELL ESSENCE s CELL BOOST FORMULOU obsahuje vitamín C, ktorý prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu a podporuje imunitný systém. Vitamín E pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Vitamíny B12, B6, riboflavín, niacín a kyselina pantothenová majú pozitívny vplyv na energetický metabolizmus a znižujú únavu a vyčerpanie. Zinok, kyselina listová, vitamín D, železo a horčík sú potrebné pri delení a špecializácii buniek. Zinok prispieva k normálnej syntéze DNA. Dodajte bunkám potrebné živiny a chráňte ich pred oxidačným stresom. Kombinácia CELL ESSENCE FOOD, ENERGY a REGENERATION vám s tým pomôže. Je to doplnok stravy, ktorý pestrú a vyváženú stravu a zdravý životný štýl nenahradí. Pozor na to. 

 

Raňajky s potrebnou dávkou zdravia cell essence food

 

Ráno doprajte svojim bunkám základ zdravia v podobe dvoch lyžičiek prášku CELL ESSENCE food, ktorý rozpustite v 100 ml vody. CELL ESSENCE food dodá bunkám potrebné živiny, pomôže ich udržať v dobrej kondícii a ochráni ich pred oxidačným stresom

 

CELL ESSENCE food je určené ľuďom, ktorí 

 

- sa nestravujú zdravo a majú problém s trávením

- majú laktózovú intoleranciu

- v strave neprijímajú dostatok živín

- fajčia 

 

CELL ESSENCE food obsahuje

 

- vitamíny (C, E, A)

- minerálne látky (selén, železo, vápnik, zinok a horčík) 

- enzýmy (amyláza, laktáza, proteáza, lipáza, celuláza)

- moringu

- acerolu

- vysokovalitné výťažky z ovocia a zeleniny 

 

Na obed potrebná dávka energie cell essence energy

 

Obed si obohaťte jednou odmerkou prášku CELL ESSENCE energy rozpustenou v 100 ml vody. Podporuje produkciu a premenu energie v bunkách, ktorá im počas dňa pomaličky ubúda. 

 

CELL ESSENCE energy je určené 

 

- mladým ľuďom

- športovcom

- ľuďom, ktorým chýba energia

- ľuďom, ktorí potrebujú zvýšiť duševnú silu a podporiť ostražitosť 

 

CELL ESSENCE energy obsahuje

 

- vitamíny (C, B-komplex)

- minerálne látky (chróm, zinok, vapnik, železo, meď, horčík, mangán, jód) 

- ribózu

- spirulinu

- chlorelu

- guaranu

 

Po náročnom dni prichádza regenerácia cell essence regeneration

 

Večer si bunky zaslúžia regeneráciu. 1,5 odmerky prášku CELL ESSENCE regeneration podporuje prirodzenú regeneráciu a delenie buniek a reprodukciu genetickej informácie -  DNA. Telo, ktorého bunky sa prirodzene regenerujú a obnovujú podáva lepší výkon a je vitálne. 

 

CELL ESSENCE regeneration je určené

 

- starším ľuďom

- ľuďom, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo trpia autoimunitným ochorením

- bojovníkom proti starnutiu (anti-aging)

- tým, čo chcú podporiť svoj imunitný systém 

 

CELL ESSENCE regeneration obsahuje

 

- vitamíny (kyselina listová, D) 

- minerálne látky (vápnik, železo, meď, chróm, horčík, zinok, selén)

- kurkuma 

 

Všetky tri CELL ESSENCE produkty sú cell essence seria food, energy, regeneration

 

- bez lepku a laktózy

- vegan

- s nízkym obsahom cukru

 

superpotraviny ovocie a zelenina

 

Super potraviny a ich skryté tajomstvá

 

Zložkami CELL ESSENCE produktov je 6 superpotravín - moringa, acerola, spirulina, chlorella, guarana a kurkuma. V skratke vám prezradíme, čo sa v týchto super potravinách skrýva. Bližšie sa na nich pozrieme v ďalších článkoch. 

 

Moringa

 

- 7-krát viac vitamínu C ako pomaranče

- 10- krát viac vitamínu A ako mrkva

- 17-krát viac vápnika ako mlieko

- 9-krát viac bielkovín ako mlieko

- 15-krát viac draslíka ako banány

- 25-krát viac železa ako špenát

 

Acerola

 

- vitamínová bomba

- čerešňa známa vysokým obsahom vitamínu C (50 až 100-krát vyšší ako v pomarančoch. viac vitamínu C neobsahuje žiadna doteraz známa rastlina

 

Spirulina a chlorella

 

- špecialisti na kyslík

- riasy, ktoré ako prvé produkovali kyslík (pred cca 3,5 miliardami rokov). Pochádza z nich každá druhá molekula kyslíka, ktorý vdychujeme. Kyslík získavajú zo slnečného žiarenia. obsahujú bielkoviny a vlákninu a mnoho ďalších živín

 

Guarana

 

- kofeinový životabudič 

- obsahuje až 4-krát viac kofeínu ako konvenčné kávové zrná

 

Kurkuma

- obsahuje cenné éterické oleje, vitamíny a minerály

 

Posilnite svoj imunitný systém biologickým zlatom, aby boli bunky voči nástrahám z vonkajšieho sveta ešte odolnejšie.

 

zdroje:

wikipedia

materialy LR Health & beauty

pixabay