Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Vône nás sprevádzajú po celý život. Spájame ich najmä s miestami, udalosťami a ľuďmi, ku ktorým máme vytvorený citový vzťah. Chceme pekne voňať. Alebo vôňou niekoho očariť. Niektoré na tele ostanú dlhšie, iné rýchlo vyprchajú. Názov je rovnaký, fľaštičky sa od seba tiež nelíšia. Rozdiel je vo vnútri. Silu parfumu určuje koncentrácia parfumovej esencie. Jej množstvo určuje, či máte dočinenia s parfumom, parfumovanou alebo toaletnou vodou. Prezradíme vám, aký je v tom rozdiel. 

 

olejová esencia

 

P, EdP, EdT, EdC. Skratky, ktoré vám všetko prezradia

 

Základom parfumu je parfumová esencia. Jej koncentrácia sa pohybuje od 1 až do 40 %. 40 % je už veľa. Toľko majú len tie najkvalitnejšie parfumy na svete. Sú veľmi silné a ťažké. Nemusia vám voňať. Ich vôňa môže byť dokonca odpudzujúca. Všetkého veľa škodí. Pre parfumy to platí tiež.

Parfum (P) obsahuje 15 až 30 % parfumovej esencie. Až na vyššie spomenuté výnimky. Riedi sa vodou a koncentrovaným liehom. Na pokožke často vydrží aj 12 hodín a má najvyššiu intenzitu. Na pokožku ich stačí naniesť v minimálnom množstve.

V parfumovanej vode (Eau de Parfum, EdP) sa nachádza 8 až 15% parfumovej esencie. Je to presne taká istá esencia, ako sa používa pri výrobe parfumov, ale v menšom množstve a viac riedená (cca 85 - 90% liehu). Na pokožke ju budete cítiť približne 8 hodín.

Toaletná voda (Eau de Parfum, EdT) v sebe skrýva 4 až 8% parfumovej esencie. Obsahuje cca 80 % liehu a na pokožke vydrží cca 4 hodiny. Toaletná voda je veľmi obľúbená práve pre svoju ľahkosť, ale na telo by ste ju mali nanášať viackrát za deň.

Kolínska voda (Eau de Cologne, EdC) má len 3 až 5% vonnej esencie v cca 70% liehu. Nanáša sa prevažne na tvár a vyššia koncentrácia by mohla pokožku na tvári nepríjemne podráždiť. Neobsahuje základ vône, preto po čase úplne zaniká.

 

Prečítajte si aj: Kolostrum. Biologické zlato na podporu imunity

 

flakon s lupenmi ruzi

 

Parfum a jeho hlava, srdce a základ

 

Jednotlivé zložky parfumov (tóny) sa uvoľňujú postupne. Sú usporiadané do pyramídy, ktorú tvorí hlava, srdce a základ. Pyramídu jednotlivých zložiek parfumu vytvoril významný francúzsky parfumér Jean Carles. Podáva základné informácie o zložení, usporiadaní vône a sile látok, ktoré sa v parfume nachádzajú. Jednotlivé zložky spolu vytvárajú harmonický celok a nenápadne sa prelínajú a dotvárajú. Vďaka ich vzájomnému pôsobeniu sa vôňa parfumu počas dňa mení. Ovplyvňuje ju aj osobná chémia užívateľa. Rovnaký parfum môže na každom z nás vyznieť úplne inak.

 

Hlava parfumu

 

Hlava (vrchné tóny, horná vrstva) obsahuje najprchavejšie zložky parfumu, ktoré cítiť hneď po jeho nanesení. Ich vôňa za 15 minút väčšinou vyprchá, ale ich úloha je veľmi dôležitá. Rozhodujú o tom, či si s parfumom budete rozumieť. Výrobcovia to vedia, preto si na hlave dajú extrémne záležať. Najlepšie sa v nej uplatňujú citrusové vône (bergamot, pomaranč, citrón, mandarínka a vodné a vzdušné prvky).

 

Srdce parfumu 

 

Srdce (stredné tóny, prostredná vrstva) sa rozvíja niekoľko minút po nanesení. Na hlavu nadväzuje tak prirodzene, že si prechod vôní vôbec nevšimnete. Spolu s nimi sa postupne uvoľňujú aj nízke tóny základu. Srdce určuje charakter parfumu, ktorý ste si vybrali. V srdci sa najčastejšie stretávame s kvetinovými vôňami (jazmín, ruža, levanduľa, frézia, kvet pomarančovníka, pelargónia, magnólia, tuberóza, ylang-ylang, gardénia, pivonka, orgován, orchidea), korenistými zložkami (škorica, kardamóm, zázvor, korenie, list fialky, koreň kosatca) a ovocnými a bylinnými vôňami.

 

Základ parfumu

 

Základ (nízke tóny, spodná vrstva) zanecháva najsilnejší dojem. Nízke tóny pôsobia na naše čuchové receptory najdlhšie. Jeho intenzita závisí od tipu a kvality parfumu. Dodávajú mu hĺbku a výdrž. Tvoria ho drevité, pižmové, živicové a gurmánske vonné zložky (pižmo, pačuli, ambra, vetiver, vanilka, tonkové bôby, cédrové a santalové drevo, káva, čokoláda, karamel, med, mandle).

 

https://www.russalka.sk/produkty/000721/jungle-woman--edp--lr-parfum

 

Ako viem, že je ten pravý?

 

Čím je podiel vonných látok v alkohole vyšší, tým silnejšie a dlhšie budete vôňu parfumu cítiť. Parfumy s rovnakou koncentráciou nevydržia voňať rovnako dlho. Citrusové vyprchajú rýchlejšie ako korenisté. Celkovú výdrž parfumu ovplyvňujú aj použité ingrediencie, metóda spracovania a šikovnosť a dobrý čuch parfuméra. A bez dávky šťastia by to asi tiež nešlo. V súčasnosti parfuméri pracujú s viac ako 3000 vonnými zložkami. Do finálnej verzie parfumu sa ich dostane najviac niekoľko desiatok.

 

Neprehliadnite: Esenciálne oleje a ich účinky

 

Parfum vyberajte intuitívne. S jeho vôňou sa musíte zžiť predovšetkým vy. Iný parfum si vyberiete v lete, iný v zime. Parfum na každý deň sa od toho na šport alebo spoločenské udalosti tiež bude určite líšiť. Premyslite, aký parfum vlastne potrebujete. Výber vám to určite uľahčí. S výberom parfumu sa neponáhľajte. Nechajte ho na pokožke pekne rozvinúť. Naneste ho na tie miesta svojho tela, kde cítite pulz (vnútorná strana zápästia, lakťové jamky, krk, pod ušné lalôčiky, do kolenných jamiek) a nechajte ho voľne zaschnúť. Neskúšajte veľa parfumov naraz. Otupíte čuchové bunky a aj tak si ich nebudete pamätať. 

koncentrácia esenciálnych olejov

 

Prečo práve parfumy z dielne LR Health & Beauty?

 

Boli časy, keď som za parfum zaplatila 100 €. Písali o ňom v knihe. Názov parfumu si už nepamätám. Knihy áno. Aj flakón mi utkvel v pamäti. Kupovala som mačku vo vreci, ale chcela som ho. Našťastie mi sadol. Keby sa tak nestalo, 100 € by vyletelo do vzduchu. Do vzduchu vlastne vyleteli aj tak. Doteraz vlastne neviem, koľko vonnej esencie táto parfumovaná voda obsahovala. Parfumy LR Health & Beauty majú vysokú koncentráciu parfumových olejov, až 15 – 23 %. Ostatné parfumové vody obsahujú 10 – 14 % parfumových esencií a je dosť náročné sa k týmto údajom dostať. Zistite si, koľko parfumových olejov obsahuje voňavka, ktorú práve používate a prezraďte nám to v komentároch. Mňa vône LR Health & Beauty presvedčili natoľko, že parfum inej značky už doma nemám. 

LR Health & Beauty ponúka exkluzívne vône za rozumnú cenu pre každého zákazníka. Od parfumov celebrít (Bruce WillisCristina Ferreira, Guido Maria Kretschmer) ktoré vytvárajú vlastné a veľmi osobné parfumy, cez štýlové vône, až po LR Classics.

 

Ponuka LR PARFUM a LR Classics je pestrá. 15 – 23 % esenciálnych olejov v parfumovanej vode inde nenájdete.

 

zdroj: materiály LR Health & Beauty, pixabay.com