Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe
Veľké upratovanie domácností je na jar samozrejmosťou. V zime menej vetráme, veľa kúrime, v miestnostiach sa usádza viac prachu. Na jar chceme do svojich domovov vpustiť čo najviac slnka a čerstvého vzduchu, aby sme ho zbavili v zime nadobudnutých usadenín. Podobne je na tom po zime aj naše telo, ale jemu toľko pozornosti nevenujeme. Prezradíme vám, prečo je jar na očistu organizmu ako stvorená. 
 
 

Čo sa v zime s nami deje? 

 
Vonku nechodíme, menej sa pohybujeme, v strave nám chýba ovocie a zelenina, radšej si pochutíme na niečom kalorickejšom a kilogramy pomaly pribúdajú. Tuk sa nehromadí len pod kožou. Obaľuje vnútorné orgány a ukladá sa aj v cievach. Telo je zanesené parazitmi a rôznymi škodlivými látkami. Organizmus potrebuje naštartovať aj z vnútra. Po lenivej zime si to zaslúži. Detoxikácia mu s tým pomôže. Podporí imunitný systém, zbaví telo toxínov a môže odhaliť príznaky skrytých chorôb.
 

Zanesenie organizmu a jeho príčiny 

 
Za zanesenie organizmu škodlivými látkami môže nevhodná strava, prejedanie sa, ale aj pôda, ošetrenie a príprava produktov, ktoré konzumujeme. V zime nepociťujeme smäd až tak ako v lete a menej pijeme. Organizmus prechádza do úsporného režimu, lebo sa bojí dehydratácie, vodu si ukladá a pomaly nás zavodňuje. V strave prijímame viac soli, lebo nám chutia konzervované a údené výrobky. Znečistené ovzdušie a používanie nevhodných kozmetických prípravkov zaťažujú organizmus ešte viac. Telu dávame látky, ktoré nedokáže spracovať a vhodne ich využiť. Ukladajú sa v orgánoch alebo sa vrátia späť do organizmu, čo narúša jeho rovnováhu, oslabuje imunitný systém a choroboplodné zárodky majú zelenú. 
 
 

Zbavte sa škodlivých látok 

 
Toxín je jedovatá látka bielkovinového pôvodu, ktorú produkujú niektoré druhy baktérií, živočíchov (zootoxín) alebo rastlín (fytotoxín). Základom úspechu je zmena životosprávy. Keď budete pokračovať v tom, ako fungujete doteraz, organizmu to nič nové neprinesie. Toxínom potrebujeme dať stopku a tým zaťaženie organizmu znížiť. Podporiť musíme najmä tie orgány, v ktorých sa toxíny usadzujú najčastejšie. Pečeň, obličky, hrubé črevo, lymfatický systém, koža a pľúca. S toxínmi si dokážu poradiť aj samé, ale my sme ich zanedbali, my im to môžeme aj uľahčiť. Po detoxikácii sa nebudete cítiť lepšie len fyzicky, ale aj psychicky.
 
baktérie
 

Očista organizmu krok za krokom

 
Úlohou detoxikácie je zbaviť tráviacu sústavu nepotrebných látok, ktoré sa usadili na stenách čriev.  Spomaľujú pohyb čriev, človek má problém sa vyprázdniť a toxíny si v tele robia čo sa im zachce.Najviac toxínov spracuje a z tela odstráni pečeň, ale obličky k tomu tiež majú čo povedať. Krv sa odpadových látok zbavuje práve v nich. Na to, aby bola filtrácia dostatočná, potrebujete do tela dostať veľa tekutín. Keď sa tak nestane, budete unavení, klesne vaša výkonnosť, oslabí sa imunita a môžu nastúpiť aj dýchacie a tráviace ťažkosti. Z dlhodobého hľadiska vás potrápi obezita a môže to zájsť až k oslabeniu obličiek alebo obličkovým kameňom. Ťažko stráviteľná potrava bez vitamínov a minerálnych látok im neprospieva. Dôležitá je vláknina, ale tráveniu pomáha a olivový olej a jablčný ocot.
Odpadové látky sa vo vode rozpúšťajú a vylučujú do žlče, ktorá ich odvedie do čriev a ako sa dostanú von z tela už viete. Pečeň dokáže filtrovať škodliviny, aj keď funguje na 30 – 40 %. To, že je niekde problém si vôbec nemusíte všimnúť. Jej nedostatočné fungovanie sa prejavuje opuchmi, zvracaním, zlým trávením a žltým povlakom na jazyku.
Obličkám a pečeni pomôžu čerstvo pripravené ovocné a zeleninové šťavy. Obsahujú organické kyseliny, ktoré nezaťažujú trávenie a pomáhajú odstrániť toxíny z tráviaceho traktu. Zelený jačmeň, pšenica a spirulina majú veľké množstvo chlorofylu. Ten pomáha s odkyslením organizmu a zvyšuje očistný efekt. K detoxikácii významne prispieva aj kurkuma a zázvor. Výrazné detoxikačné a antibakteriálne účinky má aj gél z aloe vera. Ten s extraktom so žihľavy vám pomôže zbaviť sa škodlivín z organizmu najviac.
 
 

Na to, aby naše telo fungovalo tak ako má a aby sa v ňom toxické látky vo zvýšenej miere neukladali potrebujete kvalitný spánok, vyváženú stravu, pohyb, slnko a čerstvý vzduch. Na prvý pohľad nič komplikované. Z denného jedálnička odstráňte pridané cukry, umelé sladidlá, mliečne výrobky, mäso, pšeničné výrobky, alkohol a kávu a nahraďte ich ľahko stráviteľným ovocím a zeleninou s množstvom antioxidantov, vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Kávu nahraďte zeleným čajom. Povzbudzuje a má bohaté antioxidačné účinky. Keď si nie ste istí, či do trla dostanete toľko vitamínov a minerálnych látok, koľko potrebujete, doplňte ich aj umelou formou v podobe výživových doplnkov. Pri detoxikácii prijímate viac tekutín, ako obvykle a je veľmi pravdepodobné, že sa pripravíte aj o množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré do tela dostanete prirodzenou formou.

 

V črevách to nekončí

 
Na správne fungujúcom tráviacom trakte je postavených až 80 % imunitného systému. Životne dôležité látky sa tu vstrebávajú do krvi a toxíny sa vylučujú von z tela. Často sa stáva, že množstvo toxínov prijmeme už v potrave. Črevá to nedokážu poriadne spracovať, objaví sa nadúvanie, vetry a zápcha, potrava sa v tele zdrží dlhšie, ako by mala a toxíny sa začnú rozťahovať. Črevnú mikroflóru vám do normálu pomôžu dostať probiotiká s rôznymi bakteriálnymi kultúrami.
Bylinkové čaje zamerané na podporu obličiek, pečene a tráviaceho traktu tiež pomôžu. Všímajte si, aké čaje kupujete. Pripravte si čaj z čerstvej žihľavy, púpavy, či brezy. Sú to rastliny, s ktorými sa na jar stretávame bežne a na prečistenie organizmu sú priam stvorené Pitný režim počas detoxikácie zdvojnásobte. Škodlivé látky chcete z tela vyplaviť. Bez tekutín to nepôjde. Organizmus môžete podporiť aj cesnakom, rebarborou, petržlenom, špenátom, brokolicou, kelom, šalátom a hrášokom. Čím viac zelenej zeleniny skonzumujete, tým lepšie.
 
listová zelenina
 

Potenie ako súčasť detoxikácie 

 
Lymfa zbiera tekutiny z orgánov a vracia ich do krvného obehu. V lymfatických uzlinách sa zbavuje škodlivých látok a tie ich odvádzajú von z tela. Lymfa necirkuluje. Nemá pumpu, ktorá by ju posúvala. Keď ju chcete prečistiť, musíte sa viac hýbať, aby ste sa začali potiť. Intenzívna aeróbna pohybová aktivita je na rozprúdenie lymfy ideálna. Bez pohybu sa škodlivých látok z lymfy nezbavíte. Pot ich dostane z tela von, ale keď sa začne telo prečisťovať, pokožku budete mať mastnejšiu a vyrážkam sa asi tiež nevyhnete. Nezľaknite sa. Nie je to zlé. Telo sa čistí. Nejako sa to prejaviť musí. Po absolvovaní celého detoxikačného procesu sa pleť vyčistí a bude oveľa krajšia a žiarivejšia ako predtým. Lymfatické masáže ju tiež rozprúdia, ale musíte ich v krátkom čase absolvovať viac. Aj sauna pomôže. Tam sa človek spotí hádam najviac. Trite v saune pokožku rukavicou alebo rukou a škodlivín z tela tak dostanete ešte viac.
Množstvo toxínov sa hromadí aj v dýchacích cestách. Zahlieňujú pľúca a na sliznici vznikajú infekčné ložiská, ktoré môžu prerásť do zápalov.
 
 
Jarná očista by mala trvať maximálne 21 dní. Možností, ako telo od toxínov očistiť je veľa. Každému sadne niečo iné. Niekto preferuje ovocné a zeleninové šťavy, inému viac vyhovuje smoothies. Je len na vás, ako si telo na jar upracete. Počas prvých dní vás môže bolieť hlava, budete sa cítiť unavení a bez energie. Zmena si vyžaduje obete. Aj tieto stavy k detoxikácii organizmu patria. Plní energie budete až v poslednej fáze detoxikácie, keď sa organizmus vyčistí. V poslednej fáze očisty zaraďte do jedálnička nenasýtené mastné kyseliny a komplex vitamínov a minerálnych látok, aby ste nabrali dostatok energie a sily. 
 
zdroj: pixabay, wikipedia