Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Acai Berry je superpotravina s účinkami, o ktorých by ste mali vedieť. Drobná tmavofialová bobuľka v sebe skrýva množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok, ktoré majú dobrý vplyv na celý náš organizmus. Už dávno to nie je len "ovocie bohov". O jeho blahodárnych učinkoch sa presvedčte sami. My vám prezradíme, prečo by ste to s Acai Berry mali skúsiť. 

 

bobule acai berry

 

Superpotravina? Prečo ju nepoznáme? 

 

Acai Berry (Euterpe oleracea) je bobuľovité ovocie, ktoré rastie na vždy zelenej palme. Bobule pripomínajú veľkú čučoriedku alebo hrozno. Pochádza z Južnej Ameriky a vyskytuje sa v tropickom dažďovom Amazónskom pralese. Je to „perla Amazónky“. Teraz už viete prečo. Stretnete sa pri nej aj s názvami „ovocie bohov“ a „fialové zlato“. Známa sa stala najmä pre vysoký obsah antioxidantov. O jeho priaznivých účinkoch vedeli už domorodí indiáni. Dnes patrí k najzdravším potravinám, ktoré poznáme. Je to pomerne drahá surovina. 95 % jej objemu tvorí kôstka. Len 5 % je určených na spracovanie. Fialová šupka, pod ktorou sa skrýva žltá dužina. Palma Acai Berry ovocie prináša až 2 krát do roka. Pri dobrých poveternostných podmienkach jedna palma prinesie aj 20 kg plodov.

Acai Berry má krátku životnosť. Spracovať sa musí hneď po zbere. My ju poznáme len ako spracovanú potravinu. Suší sa mrazom (lyofilizácia). Vďaka tomu si zachová až 95 % živín. Po vysušení ju pomelú na prášok a ten sa z Južnej Ameriky dostane až k nám. Je súčasťou výživových doplnkov, ale pre svoju lahodnú chuť sa pridáva aj do džúsov, zmrzliny, želé a likérov. V čistej forme chuťovo pripomína kombináciu lesných plodov a čokolády. Akurát je oveľa zdravšie.

 

Prečítajte si aj: Zázrak z prírody, o ktorom musíte vedieť 

 

Acai Berry a bohatstvo, ktoré v sebe skrýva

 

Ovocie bohov obsahuje veľa vitamínu C a množstvo ďalších vitamínov (A, B1, B2, B3, C, E) a minerálnych látok (horčík, vápnik, zinok, fosfor, meď, železo). V malom množstve dužiny a šupky, ktorú vieme využiť v náš prospech, obsahuje až 19 druhov aminokyselín a nechýbajú v nich ani nenasytené mastné kyseliny Omega-3, Omega-6 a Omega-9 vo vyváženom množstve.

Šupka a dužina tohto fialového zlata obsahuje až 20 krát viac antioxidantov ako lesné jahody a maliny. S antioxidantmi je na tom o 30 krát lepšie ako červené víno. Môže za to oveľa vyššia koncentrácia antocyanínov.

 

Antocyaníny a ich význam

 

Antocyaníny sú vo vode rozpustné farbivá, ktoré dodávajú pigmenty mnohým druhom ovocia a zeleniny. Ich konečné sfarbenie určuje pH prostredia, v ktorom sa nachádza. Vo farebnej škále sa pohybuje od červenej, cez fialovú, purpurovú až k tmavomodrú.

V rastlinách sa vyskytujú vo forme glykozidov a zaraďujeme ich medzi flavonoidy. Vyskytujú sa v celom plode alebo len vo vrchných častiach dužiny a šupke. Čím je plod, ktorý antocyaníny obsahuje tmavší, tým sú jeho účinky silnejšie. Zlepšujú hojenie rán a zrak. Podporujú mozgovú činnosť a tým spomaľujú starnutie mozgových buniek.

 

Neprehliadnite: Krajšia a pružnejšia pleť vďaka kivi

 

Majú vysoký podiel sterolov, ktoré chránia kardiovaskulárny systém a znižujú hladinu cholesterolu. Podporujú odbúravanie tukov. U nás sa s nimi najčastejšie stretávame v čerešniach a višniach, červenom hrozne, čučoriedkach, arónii, baklažáne a červenej kapuste. Kombinácia antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín a ďalších látok, ktoré v sebe skrýva, pomáha lepšie spracovať prijatú potravu a pomáha spaľovať tuky.

 

acai berry ako doplnok výživy na drevenej lyžici

 

Acai Berry a jeho blahodárne účinky

 

Palma a jej plody má pomenovanie po múze známej z gréckej mytológie Euterpe, ktorá ochraňuje hudbu a lyriku. Ovocie plné antioxidantov a vitamínov môže ochrániť aj vás. Prezradíme vám všetko, čo dokáže:

 • podporuje imunitu a pôsobí preventívne
 • je zdrojom energie a zlepšuje vytrvalosť
 • prispieva k rýchlejšej regenerácii svalstva
 • zabraňuje pôsobeniu voľných radikálov. Spomaľuje starnutie buniek pod vplyvom oxidačných procesov. Obnovuje pružnosť a pevnosť pokožky
 • obsahuje fytokyaniny, ktoré pozitívne vplývajú na kardiovaskulárny a nervový systém a ich bunkám poskytuje potrebnú ochranu. Predpokladá sa, že dokážu zastaviť proces karcinogenézy a rast nádorových buniek už v zárodku
 • ovplyvňuje hladinu LDL cholesterolu a cukru v krvi. Znižuje hladinu glukózy a inzulínu v lačnom stave
 • zabraňuje vzniku krvných zrazenín, zlepšuje cirkuláciu krvi, a prečisťuje upchaté krvné cievy
 • čistí črevá a zlepšuje metabolizmus
 • znižuje negatívne účinky potravín s vysokým obsahom tuku
 • pokožke dodáva žiarivejší a mladistvejší vzhľad
 • detoxikačný účinok
 • môže sa pochváliť antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami
 • zmierňuje príznaky alergií
 • zlepšuje spánok a pôsobí proti depresii
 • ženám pomáha prekonať náročné obdobie menopauzy
 • môže spomaliť duševný úpadok spojený so starnutím a prirodzené starnutie mozgu

Bude vás zaujímať: Nechudnem! Kto, čo za to môže?

 

Acai Berry a chudnutie

 

Bobule Acai Berry majú nízky obsah tukov a cukrov a vysoký podiel vlákniny, ktorá prináša pocit naplneného žalúdka a tak znižuje chuť k jedlu a následne spomaľuje ukladanie telesného tuku.

 

Superpotravina Acai Berry a jeho nežiadúce účinky

 

Alergické reakcie sa nevyhýbajú ani jednej z najzdravších potravín na svete. Medzi alergické reakcie Acai Berry patrí dušnosť, opuchy úst a chorobné prejavy na pokožke. Nežiadúce účinky sa pri jej užívaní nevyskytujú často a objavujú sa prevažne u ľudí alergických na peľ a potraviny rastúce na palmách, napr. ďatle. Problémom môžu byť aj prísady, ktoré výrobcovia k Acai Berry pridávajú.

 

Nechajte sa zlákať osviežujúcou letnou chuťou Aloe Vera Drinking gélu Acai a vychutnajte si leto so všetkým, čo k nemu patrí.