Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Esenciálne oleje sa neskrývajú len v drobných hnedých fľaštičkách. Nájdete ich aj vo svojom obľúbenom parfume, či telovom mlieku. Zlákali vás svojou neodolateľnou vôňou. Používate ich denne. V lete tiež. Zložky niektorých esenciálnych olejov sa so slnečnými lúčmi nekamarátia. Ich spojenie spôsobuje začervenanie, v horšom prípade pľuzgier. Viete, prečo je to tak?

more a pláž plná dovolenkárov

 

Fotosenzitivita. Viete, čo to je?

 

Je to dočasne zvýšená citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. Prejavuje sa vznikom alergickej reakcie v podobe začervenania, ktoré môže prejsť až do tvorby pľuzgierov. Spôsobujú ju niektoré látky, ktoré aplikujeme na kožu priamo, ale môžu ju vyvolať aj lieky, ktoré zjeme alebo nám ich podajú injekčne. Fotosenzitivita je aj sprievodným znakom niektorých chorôb, napr. porfirie (väčšinou vrodená porucha metabolizmu červených krviniek) a fotodermatózy (kožná choroba spôsobená zvýšenou citlivosťou kože na slnečné žiarenie). Pri akútnych stavoch, ktoré vznikajú pri dlhšom pôsobení týchto škodlivých látok, hovoríme o fototoxicite.

 

Fototoxicita a esenciálne oleje

 

Medzi fototoxické látky patria aj niektoré esenciálne oleje. Ich fototoxicitu majú na svedomí furanokumaríny. Koža je pri ich pôsobení citlivejšia a slnečné lúče ju spália rýchlejšie. Na koži sa objavia spálené miesta, pľuzgiere a pigmentové škvrny (hyperpigmentácia), ktorých sa už tak ľahko nezbavíte.

Furanokumaríny obsahujú najmä oleje z citrusových plodov, ktoré obsahujú bergapten. Nie, neobsahuje ho len bergamot. Látka podobná bergaptenu sa nachádza aj v grapefruite a má podobne škodlivé účinky. Bergapten sa v každom plode vyskytuje v inom množstve. Citrusové oleje lisované za studena alebo destilované v pare furokumaríny neobsahujú. Citrónu a limetke ani destilácia nepomôže. Furokumaríny obsahujú stále.

 

Bude vás zaujímať: Podbeľ liečivý (Tussilago farfara) a jeho účinky

 

esenciálne oleje a plátky limetky a citróna

 

Používanie týchto esenciálnych olejov v lete obmedzte

 

UV žiarenie účinok týchto olejov zosilňuje, ale keď ich používate správne, nič vám nehrozí. Väčšina vyššie uvedených esenciálnych olejov pôsobí proti vírusom a baktériám, sú protizápalové, podporujú imunitu a zmierňujú bolesť. Bola by škoda ich kvôli fotosenzitivite úplne odpísať. Naučte sa ich používať správne a využite všetky možnosti, ktoré ich prírodná sila ponúka.

 

žena so slnečnými okuliarmi na pláži

 

Svieže leto a sila esenciálnych olejov

 

Esenciálne oleje, ktoré je lepšie v lete nepoužívať už poznáme. Teraz si predstavíme oleje a ich účinky, ktoré vám pomôžu a leto bude vďaka nim etš príjemnejšie.

  • levanduľa upokojuje a zmierňuje podráždenie kože, popálenie a ekzém. Má protizápalové účinky. Poradí si aj s nepríjemnými štípancami od komárov
  • ruža upokojuje, regeneruje, chráni pleť pred predčasným starnutím (anti – aging). Pomáha vyrovnávať hladinu vlhkosti v pokožke
  • mäta pieporná opálenú pokožku príjemne schladí a pôsobí protizápalovo. Pred použitím olej rozrieďte v nosnom oleji. Zriedený s vodou ho môžete použiť na osvieženie tváre počas teplých letných dní
  • harmanček rímsky pokožku regeneruje a upokojuje. Pomáha aj pri obnove kožných buniek, zlepšuje hojenie drobných rán, má protizápalové vlastnosti a pozitívne vplýva na široké spektrum kožných ochorení
  • čajovník prispieva k zdravej pleti, prečisťuje, posilňuje a omladzuje pokožku a zmierňuje štípance od komárov
  • citrón má antibakteriálne účinky, osviežuje a dodáva energiu, preto je vhodným spoločníkom na dlhé letné cesty. Pozor na jeho fotosenzitívne účinky
  • slamienka má protizápalové účinky, omladzuje a zlepšuje vzhľad malých nedostatkov pleti
  • kadidlo upokojuje pokožku, zlepšuje hojenie poškodeného kožného tkaniva, hydratuje a zmierňuje bolesť a svrbenie
  • zmes do prírody TerraShield poskytuje v prírode prirodzenú ochranu a silnú bariéru pred komármi a ostatnými bzučiacimi škodcami

Prečítajte si: Esenciálne oleje a (skoro) všetko, čo by ste o nich mali vedieť

 

Spojenie esenciálneho oleja s nosným

 

Esenciálne oleje spojte s nosným/základným olejom (avokádový, marhuľový, jojobový) a pokožku nebudete len chrániť, ale aj hydratovať. Takto zriedené ich môžete aplikovať priamo na postihnuté miesta. Na zvýšenie antioxidačných účinkov môžete pridať lipozomálny vitamín C a E.

 

Esenciálne oleje a ich nežiaduce účinky

 

Nežiaduce účinky sa v prípade esenciálnych olejov objavujú len pri ich zlej koncentrácii. Keď pocítite niektorý z týchto príznakov: bolesti hlavy, brucha, nevoľnosť,  vracanie, zimnicu, horúčku, slabosť, nekoordinované pohyby, kŕče a sťažené dýchanie, esenciálne oleje vysaďte a o ich ďalšom použití sa poraďte s odborníkom.

 

Spoznajte prírodnú silu esenciálnych olejov na vlastnej koži. Ktorý esenciálny olej v lete používate najradšej?