Potrebujete pomoc?
Máte nejakú otázku alebo problém? Neváhajte nám napísať. Odozva od nás Vám príde na zadaný e-mail, preto dbajte na správne vyplnenie.
Zadajte Vaše meno: Zadajte Vašu e-mailovú adresu:

Zľava 10% pri každom nákupe

Ich revírom je vaša znečistená domácnosť. Sú finančne nenáročné a poradia si aj s tým, s čím majú bežné čistiace prostriedky problém. Sóda bikarbóna a ocot. Nenápadní pomocníci, ktorí pri upratovaní dokážu divy. Prezradíme vám, kde všade ich môžete použiť. O ich čistiacich účinkoch sa musíte samy. Príjemné upratovanie.

sóda bikarbóna, rukavice a špongie na umývanie

Ocot a jeho využitie pri praní a upratovaní

 1. Ocot kvasný liehový 8 % samostatne využijete pri praní namiesto aviváže a či umývaní okien namiesto Okeny. Jeho vôňa vás pravdepodobne nepresvedčí, ale dajte mu šancu. V priestore ocot vonia úplne inak.

 2. Ocot zatočí aj s vodným kameňom na batériách. Nakvapkajte ho na handru, priložte ju na miesto s vodným kameňom a nechajte ocot pôsobiť. Keď je na batériách veľa kameňa, ocot nechajte pôsobiť dlhšie. Batérie poriadne vyleštite, aby sa krásne leskli.

 3. Alobal namočte do octu a pretrite ním miesta narušené hrdzou. Vyleštite ich mäkkou handrou a hrdza je preč.

rozsypaná sóda bikarbóna

V hlavnej úlohe sóda bikarbóna

 1. Vytvorte si pastu na čistenie povrchov. Hrnček sódy bikarbóny zmiešajte s hrnčekom vody. Hustotu prispôsobte svojim potrebám. Špongiou ju natrite na povrch, ktorý chcete vyčistiť. Nechajte ju chvíľu pôsobiť a potom ju zotrite. Upratujte bez zbytočných chemikálií.

Prečítajte si aj: Poznáte esenciílne oleje určené na vnútorné použitie? 

 1. Zdedili ste strieborný príbor. Nepoužívate ho, ale občas ho treba vyčistiť. Na dno plechu dajte fóliu alebo alobal. Poukladajte naň príbor a zalejte ho horúcou vodou. Nasypte do nej šálku sódy bikarbóny a nechajte ju pôsobiť. Keď ste príbor nečistili veľmi dlho, pomôžte si pastou zo sódy bikarbóny. Spomínali sme ju vyššie.

 2. jedlá sóda bikarbóna

  Matrace, koberec a čalúnené povrchy posypte sódou. Nechajte ju pôsobiť a sledujte, ako mení farbu. Budete prekvapení, koľko prachu sa v týchto veciach nachádza. Sóda bikarbóna mu pomôže dostať sa na povrch. Po hodinke sódu bikarbónu s prachom povysávajte. Na viditeľné škvrny použite sódovú pastu a matrac vydrhnite jemnou kefkou alebo špongiou.

 3. Nepríjemnému zápachu topánok asi nezabránime. Nohy v nich často máme celý deň. Bez vetrania. Do topánok nasypte sódu bikarbónu a dajte si záležať na tom, aby sa dostala naozaj všade. Nechajte sódu bikarbónu pôsobiť a potom ju z topánok vysypte. Môžete ju z nich aj povysávať. Pre istotu. Zápach z topánok zmizne. 

 4. Do prípravku na umývanie riadu nasypte dve lyžice sódy bikarbóny. Riad sa vďaka nej bude krásne lesknúť.

 5. Na chate ste dlhšie neboli. Otvoríte dvere a keď zacítite zápach, ktorý z nej vychádza rozmýšľate, či máte odvahu vstúpiť dovnútra. Sóda bikarbóna vám pomôže vyriešiť aj tento problém. Nasypte 3 – 4 lyžice do ľanového vrecúška alebo do ponožky a niekde ju zaveste.

 6. Nasypte na tanierik lyžicu jedlej sódy a dajte ho do chladničky. Stiahne zápach, ktorý vám po otvorení chladničky tak prekáža.

 7. Pol šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku. Biela bielizeň bude ešte belšia.

 8. Podarilo sa vám pripáliť hrniec? Mne sa to stáva často. Do hrnca nalejte vodu, pridajte 5 lyžíc jedlej sódy. Priveďte to do varu a nechajte odstáť. Pripálená vrstva pôjde z hrnca dole sama.

 9. Zalejte tri lyžice sódy bikarbóny vodou a ponorte do nej zubné kefky. Sóda ich vydezinfikuje. Takýto kúpeľ im doprajte aspoň raz za týždeň.

 10. Lesklé kachličky a čisté špáry sú snom každej dobrej gazdinky. O paste zo sódy bikarbóny tu už reč bola. Spojte jedlú sódu s vodou. Natrite ňou kachličky a nechajte pastu na nich pôsobiť aspoň 12 hodín. Špáram sa povenujte dlhšie. Vyčistite ich pastou a kefkou na zuby, ktorú už nepoužívate. Po skončení celej procedúry kachličky opláchnite vodou a vysušte.

Bude vás zaujímať: Pohonné hmoty, s ktorými budete stále fit 

umývanie umývadla

Spolu toho dokážu ešte viac. Oveľa viac

sóda bikarbóna v dóze

 1. Ocot, voda a citrón sa stanú vašimi hrdinami pri čistení mikrovlnej rúry. Misku naplňte vodou. Pridajte do nej trochu octu a citrónu narezaného na plátky. Misku vložte do mikrovlnky a na niekoľko minút ju zapnite.  Dvierka na mikrovlnke hneď neotvárajte. Nechajte paru, ktorá vznikla, pôsobiť. Mikrovlnku poriadne vyutierajte. Zvnútra bude ako nová. Rovnakú kombináciu použite aj na čistenie sporáka. Vodu nezohrejete, ale keď necháte zmes na sporáku pôsobiť dostatočne dlho, usadeniny z n

 2. eho pôjdu dole oveľa ľahšie.

 3. Vyčistiť umývadlo dá niekedy poriadne zabrať. Posypte ho sódou bikarbónou, pokvapkajte ju peroxidom vodíka a nechajte ich spolu pekne pôsobiť. Účinok znásobíte, keď ich k špine trochu pritlačíte špongiou. Umývadlo opláchnite. Bude ako nové. Umyte tak aj vaňu a WC. Smalt na nich bude oveľa žiarivejší.

 4. Dali ste do špinavého prádla vlhké uteráky a teraz ich poriadne cítiť. Nevyhadzujte ich. Do pracieho prášku pridajte trochu sódy bikarbóny a namiesto aviváže použite ocot. Po zápachu na uterákoch nebude ani stopy a na dotyk budú mimoriadne jemné.  

 5. Na navlhčenú kuchynskú dosku nasypte sódu bikarbónu a pokvapkajte ju citrónovou šťavou. Ocot tiež nemusí byť na zahodenie. Jemnou kefkou a jej krúživými pohybmi dosku poriadne vydrhnite. Nakoniec ju opláchnite čistou vodou. Zbavíte sa zápachu a škvŕn, ktoré na doske zanechávajú potraviny, ktoré na nej režete.

 6. Kombináciou sódy bikarbóny a peroxidu vodíka poriadne vyčistíte aj bielu gumu na teniskách. Poradí si aj s poriadnou špinou a tenisky budú ako nové.

 7. Trápi vás upchaté a zapáchajúce potrubie? Nasypte doň šálku sódy, zalejte ju šálkou horúceho octu a litrom vriacej vody. Trošku to zabuble, ale potrubie to spriechodní a zápach sa stratí tiež.

Nenechajte si újsť: Púpavový med a jeho účinky

 

Krásne čistúčko chceme mať doma všetci. Obzvlášť nám na čistote záleží na Vianoce a Veľkú noc. Využite pomocníkov, ktorých poznáte z kuchyne. Doma ich určite máte. Výsledok, ku ktorému sa pri upratovaní vďaka nim dostanete, bude určite stáť za to!

 

Príjemné (nielen) veĺkonočné upratovanie! V nasledujúcom článku sa dozviete, ako môžete sódu bikarbónu využiť v kozmetike. 

 

Zdroje: pixabay.com, tierraverde.sk, lepsiebyvanie.pluska.sk, vpotravinachsavyzname.sk, emi.sk